جوجه شترمرغ هچری

جوجه کشی شترمرغ با استفاده از دو دستگاه انجام می‌شود: ستر و هچر.

به جوجه‌هایی که به روش مادر مصنوعی یا همان دستگاه جوجه کشی سر از تخم در می‌آورند شترمرغ هچری می‌گویند.

وزن یک تخم بین 1.3 تا 1.6 کیلوگرم می‌باشد و جوجه‌ای که از تخم بیرون می‌آید حدود 900 گرم می‌باشد.

در جوجه شترمرغ‌ها همانند نوزاد انسان مشکلات مادرزادی پیش می‌آید و جوجه ممکن است به چندین دلیل از قبیل مادر و پدر همخون یا … ناقص الخلقه به دنیا بیاید.

برای مثال ممکن است جوجه کور یا دارای اختلال در اندام حرکتی سر از تخم بیرون بیاورد.

دو فاکتور بسیار مهم در سلامت و کیفیت جوجه شترمرغ‌های هچری وجود دارد:

  1. کیسه زرده
  2. بند نافج

عفونت‌های بند ناف و کیسه‌ی زرده شترمرغ

این مشکل یک مشکل متداول در گله‌های شترمرغ می باشد که همواره با مدیریت ضعیف ارتباط دارد. کیسه زرده در چند روز اول، منبع تغذيه جوجه مي‌باشد و وقتی که جوجه شترمرغ‌ها از تخم خارج می‌شوند، بند ناف آن‌ها باید با یک ژل یا اسپری آنتی بیوتیک آغشته شود.

بتادین در آمریکا برای ضدعفونی سترها ،هچری و تخم شترمرغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در پیشگیری از آلودگی نقش ویژه‌ای دارد.

در روزهای اول خارج شدن از تخم، کف جایگاه جوجه‌ها باید گرم باشد. کيسه زرده در قسمت زيرين بدن، در انتهاي ناف پرنده واقع است و هنگامي که پرنده روي زمين ميخوابد، اگر درجه حرارت زمين کمتر از 20 درجه باشد، کيسه زرده سفت شده و باعث ميشود ديرتر جذب شود و منجر به کاهش فعالیت میکروبی فلور روده ها و به تعویق افتادن متابولیسم کیسه زرده می‌شود. باید نسبت به بهداشت و گرمای کف جایگاه جوجه‌ها توجه خاص داشت.

جوجه شترمرغ در 3 روز اول تولد فقط از کیسه زرده خود تغذیه می کند و بعد از این مدت به دان خوردن روی می‌آورد، البته در نظر داشته باشید مدت جذب کامل کیسه زرده حدود 2 هفته می‌باشد و تا انتهای این دوره امکان عفونی شدن کیسه زرده وجود دارد.

برای خرید جوجه شترمرغ هچری و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لطفا با ما تماس بگیرید و یا برای مشاوره از بخش رزرو وقت مشاوره استفاده نمایید.

به اشتراک بگذارید:

در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *