شترمرغ پیش مولد و مولد

شترمرغ پیش مولد

شترمرغ پیش مولد چه سنی دارد؟

شترمرغ‌ها وقتی از سن مناسب کشتار می ‌گذرند و حدود 1.5 سال به بعد پیش مولد می‌شود. احتمال تخم گذاری پرنده در دوره پیش مولد وجود دارد ولی تخم در این سن بی فایده است زیرا بدون نطفه و کوچک خواهد بود.

یکی از دلایل خرید و فروش پیش مولد ، عدم وجود مقدار دقیق تخم گذاری و راندمان تولید پرنده است. باید به این نکته توجه داشت که پرنده های مولد با راندمان بالا قالبا فروخته نمی‌شوند مگر به دلابل خاص و فورس ماژور.

در دوره پیش مولد به پرنده‌ها جیره نگه داری داده می‌شود این جیره غذایی در کنار تامین تمام مایحتاج بدن پرنده باعث میشود وزن بالا نرود و در وزن مطلوب بماند.

شترمرغ مولد تخم گذار

سن شترمرغ مولد

بعد از دوره پیش مولد در سن 3 سالگی شترمرغ مولد می‌شود، بدین معنا که حداکثر راندمان پرنده از این سن به بعد مشخص می‌شود.

یک باور غلط در مورد شترمرغ مولد وجود دارد! باید توجه داشت لزوما یک مولد با تعداد تخم بالا مولد خوبی نیست. تعداد تخم معیار مناسبی برای شناخت مولد عالی نیست، بلکه باید تعداد جوجه‌هایی که از این مولد به عمل می‌آید بررسی شود.

از یک شترمرغ مولد نرمال در طول یک فصل تخم‌گذاری بایستی حداقل تعداد 30 جوجه حاصل شود. برای رسیدن به راندمان بالا هم نر و هم ماده باید قوی باشند و از نژاد هایی که در بخش بعدی توضیح داده میشود، استفاده کرد.

بهترین نژاد شترمرغ مولد چیست؟

طبق آزمایشات متعدد در مزارع بزرگ شترمرغ دنیا این نتیجه حاصل شد که بهترین نژاد شترمرغ مولد نر کانادایی و ماده آفریقایی است.

با میکس این دو نژاد برتر مولد بهترین و با کیفیت ترین نطفه‌ها به عمل می‌آید.

دوره استراحت مولد ها

فصل تخم‌گذاری شترمرغ‌های مولد معمولا از ابتدای بهمن ماه تا انتهای آبان حدود 9 تا 10 ماه است. بعد از این مدت و با کوتاه شدن روز‌ها پرنده وارد دوره استراحت می‌شوند.

در دوره استراحت 2 کار انجام میشود:

1. تغییر جیره

در دوره استراحت جیره غذایی به جیره استراحت تغییر می‌کند . در جیره استراحت انرژی ، پروتیین و کلسیم غذا کم می‌شود و فیبر بالا میرود. به طور کلی جیره غذایی مولد ضعیف می‌شود که باعث می‌شود از تخم گذاری بیافتد.

2.پر کشی مولد

دومین کاری که برای ورود به دوره استراحت انجام می‌شود پرکشی است. شاه‌پرها و پرهای دم پرنده‌ها کنده می‌شود این عمل باعث وجود استرس و عدم تخم کذاری شترمرغ مولد می‌شود.

برای خرید شترمرغ پیش مولد و مولد و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لطفا با ما تماس بگیرید و یا برای مشاوره از بخش رزرو وقت مشاوره استفاده نمایید.

به اشتراک بگذارید:

در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *